---
title: "Fra gylle til varme"
description: "Overskudsvarme fra gyllen skal opvarme husstande i Tumbøl og Felsted"
date: "2026-08-11"
created: "2026-08-11"
---

[Hjem](https://www.aabenraa-fjernvarme.dk/)

                    [Om os](https://www.aabenraa-fjernvarme.dk/om-os)

                    [Nyheder](https://www.aabenraa-fjernvarme.dk/om-os/nyheder)

                [Fra gylle til varme](https://www.aabenraa-fjernvarme.dk/om-os/nyheder/fra-gylle-til-varme)

# Fra gylle til varme

Aabenraa Fjernvarme har indgået et nyt og spændende samarbejde med de lokale landmænd Claus Jacob og Claus Hissel fra Tumbøl. Samarbejdet betyder, at overskudsvarme fra gårdens gasmotorer nu bliver udnyttet til gavn for lokalsamfundet i stedet for at gå tabt.

        ![](https://www.aabenraa-fjernvarme.dk/i/MOLIRIMEDIA/8498bbc1-3c6a-4b82-a93d-8ed7fa7f2946?width=800)

**Fra gylletank til fjernvarmenet**

På gården i Tumbøl driver Claus Jacob og Claus Hissel gasmotorer, der kører på biogas. Biogassen indvinder de selv fra gyllen i sin gylletank – en proces, hvor gyllen omdannes til energi i stedet for blot at være et restprodukt fra landbruget.

Når gasmotorerne kører, opstår der overskudsvarme. Om vinteren har gården selv brug for varmen i produktionen, men om sommeren er der forventeligt varme nok til at kunne forsyne både Tumbøl og Felsted.

**Idéen kom fra landmændene selv**

Det var faktisk landmændene, der tog kontakt til Aabenraa Fjernvarme.

Vi synes, det var ærgerligt at lade overskudsvarmen gå tabt, når den lige så godt kunne komme lokalsamfundet til gode.

Den tanke har nu udviklet sig til et konkret samarbejde, hvor overskudsvarmen fra gårdens gasmotorer bliver koblet på fjernvarmenettet og sendt videre ud til husstandene i Tumbøl og Felsted.

**Godt for både lokalsamfund og klima**

Samarbejdet er et godt eksempel på, hvordan lokale ressourcer kan udnyttes bedre til gavn for både klima og lokalsamfund. Ved at genanvende overskudsvarme, der ellers ville gå til spilde, kan Aabenraa Fjernvarme reducere behovet for andre typer brændsel og samtidig understøtte en mere bæredygtig og lokalt forankret energiforsyning.

Aabenraa Fjernvarme glæder sig over samarbejdet og takker Claus Jacob og Claus Hissel for initiativet og det gode samarbejde undervejs.
